گرانی یونولینت سقفی

قیمت یونولیت به دلیل گران شدن مواد اولیه (پلی استایرن )، تورم  ، افزایش ساخت و ساز  به صورت بی رویه بالا رفته است. پیشنهاد سهند سازه بتن به مهندسان و کارفرمایان عزیز استفاده از وافل یک طرفه است که بدون باز طراحی و زمانبر بودن تغیرات نقشه میتوانید در هر مرحله از زمان اجرای پروژه حتی در اجرای سقف دوم سازه از قالب سقف وافل یک طرفه استفاده کنید.

ورق یونولیت چیست چه کاربردی دارد ؟

ورق یونولیت  یکی از پر کاربرد ترین محصولات فوم یونولیت هستند که در ابعاد 100 در 200 سانتی متر در بازار عرضه میشوند. این ورق ها در ساختمان سازی ، دکوراسیون ، ساخت ماکت ، عایق صوتی استودیوو.. کاربرد دارند. مهم ترین ویژگی یونولیت عایق صدا بودن است که باعث شده در صنعت ساختمان سازی کاربرد زیادی داشته باشد. اما امروزه به دلیل گران شدن مواد اولیه پلی استایرن استفاده از این محصول به صرفه نیست.

علت گران شدن یونولیت :

1 – گران شدن مواد اولیه : بکی از مهم ترین عوامل موثر در افزایش قیمت یونولیت ، گران شدن مواد اولیه (پلی استایرن ) است این مواد که از خارج به ایران وارد میشود ارتباط زیادی با قیمت دلار و ارز دارد و با گران شدن دلار هزینه مواد اولیه یونولیت نیز گران میشود. چون هزینه تمام شده تولیدات کارخانجات یونولیت رابطه مستقیم با قیمت مواد اولیه دارد پس با بالا رفتن نرخ دلار قیمت یونولیت نیز بالا میرود.

2- گرم شدن هوا : چون در تولید یونولیت از گرمای بسیار بالا و بخار گرم بسیار زیادی استفاده میشود . در تابستان کارخانجات تولید یونولیت به دلیل سختی کار به کارگران خود استراحت بیشتری میدهند ، در نتیجه مقدار تولید واحد کمتر و عرضه محصول از حد نصاب پایین تر میرود. هزینه تولید بالا رفته و باعث گران ر شدن این محصول می شود.

 3- افزایش ساخت و ساز : افزایش ساخت وساز تقاتضای یونولیت سقفی را بیشتر می کند. در نتیجه نیاز کارخانجات هم به مواد اولیه برای تولید و عرضه به مصرف کننده بیشتر میشود.

4- ین نکته بسیار حائز اهمیت است که بدانید ضخامت های مختلف مربوط به یونولیت های سقفی چه کاربردی دارند. به طور طبیعی، هر چقدر ضخامت یونولیت های سقفی بیشتر باشد، مقاومت آنها در برابر عوامل خارجی بیشتر خواهد بود و در کنار آن، عمر بیشتری نیز خواهند داشت. همچنین شما می توانید مطمئن باشید که یونولیت ها خاصیت عایق سازی بیشتری خواهند داشت و شما را از بابت احتمال عبور صدا و حرارت آسوده خاطر نگه خواهند داشت.  که قالب وافل یک طرفه به دلیل صلبیت بالا و استحکام عایق صدا و حرارت بیشتری نسبت به یونولیت سقفی است.

با افزایش ضخامت این گروه از محصولات، شما شاهد اندکی افزایش قیمت خواهید بود. چرا که ضخامت به طور طبیعی بر روی وزن محصول اثر مستقیم می گذارد. البته، استفاده از یونولیت سقفی بسیار ضخیم به این معنی نیست که بتوان از آن به طور دلخواه در سقف، کف یا دیواره های یک بنا استفاده کرد؛ کاربرد هر یونولیت به محل و موقعیتی که قصد استفاده از آن داریم، وابسته است .

قیمت مصالح ساختمانی

سقف وافل چیست ؟

سقف وافل نوعی سقف بتنی که که با پیشرفت علم و تکنولوژی در صنایع مختلفی به خصوص صنعت ساختمان  مورد توجه قرار گرفته است. کارفرمایان و طراحان پروژه به دلیل اقتصادی بودن این نوع سقف در پروژه های زیادی مانند فرودگاه ها ، ساختمان مسکونی چند طبقه ، هتل ها و… از سقف وافل زیاد استفاده می کنند. برای شیوه اجرای سقف وافل از دو روش سقف افل یک طرفه ، و سقف وافل دو طرفه استفاده می کنند. مزیت مهم این نوع سقف حذف ستون های متعدد و اجرا در دهانه های بلند است حداکثر دهانه برای سقف وافل یک طرفه 10 متر و برای سقف وافل دو طرفه 12 متر است که برای دهانه های بلند تر نیز قابل اجرا است. همچنین به دلیل استفاده از قالب وافل پلاستیکی در سقف وافل آب بتن کاهش می یابد در نتیجه کیفیت بتن مطلوب تر میشود.

مهم ترین مزیت سقف وافل :

  • سقف وافل یک طرفه در سیستم قالب بندی شباهت زیادی به تیرچه یونولیت دارد به طوری که نیاز به نیروی تخصصی ویژه ای ندارد و با هر اکیپ اجرایی و آرماتور بند با تجربه امکان پذیر است. قالب وافل از نوعی پلاستیک تولید شده که غیر ماندگار است و بعد از بتن ریزی از سقف جدا شده و امکان استفاده مجدد از قالب در سقف ها یا پروژه های بعدی امکان پذیر است.
  • سقف وافل مزیت های زیادی در طراحی و اجرا داره ، به طور مثال : برای اجرا وافل به طور مکرر میتونی از قالب وافل استفاده کنی ، سرعت اجرایی بالایی داره ، و در طراحیش در دهانه های بلند هم اجرا میشه ، و به دلیل حجم بتن مصرفی کم وزن مرده سقف کاهش پیدا می کنه.
  • حذف یونولیت در سیستم وافل باعث کاهش خطرات آتش سوزی شده است. و در این سیستم به دلیل سادگی در حمل و نقل ، سادگی در اجرا ، یکپارچگی بتن ، صلبیت بالا سقف و عدم دفن قالب ها و استفاده مکرر از قالب ها هزینه نهایی پروژه کاهش پیدا کرده همچنین ایمنی و مقاومت سقف در برابر زلزله نیز افزایش داشته.
قالب وافل سهند سازه بتن
  • به دلیل باربری دو طرفه در سقف وافل دیگر نیازی به تیرچه دوبل نیست و همین امر باعث سبک سازی و کاهش هزینه سازه میشود. اگر بتن ریزی به صورت روان انجام شود ، پخش ، تسطیح ، و ویبره مناسب به کار برده شود سطح مطلوبی از بتن نمایان میشود که در صورت تمایل در مشاعات و پارکینگ ها این نمای اکسپوز رنگ آمیزی شده و از نور پردازی های جذابی در سقف استفاده میشود. از قالب وافل یک طرفه میتوان هم به صورت پر شونده و هم به صورت یونولیت جایگین استفاده کرد.
  • سقف وافل به دلیل وزن کم تر نسبت به سایر سقف ها باعث کاهش چشمگیر مصرف بتن و میلگرد شده است. همچنین مصرف میلگرد و بتن در سیستم وافل در مقایسه با سیستم تیرچه یونولیت در دهانه های مساوی کمتر بوده زیرا در سقف تیرچه یونولیت از قالب های ماندگار استفاده میشود در نتیجه بتن ریزی در دو مرحله انجام میشود ولی هزینه تمام شده اسکلت در سیستم سقف وافل با هزینه تمام شده اسکلت در سیستم تیرچه یونولیت برابر بوده.
  • در اجرای سقف وافل یک طرفه شیار ها و بست هایی در سقف تعبیه میشود که باعث مقاومت بیشتر قالب و سبک تر شدن آن میشود. همچنین قالب پلاستیکی به راحتی از بتن جدا میشود. شیار های ایجاد شده در سقف وافل یک طرفه به زیبایی بتن و معماری سازه کمک می کند. شیار های موجود در داخل بتن باعث استحکام بتن میشود. قالب وافل یک طرفه به راحتی حمل و نقل میشود. قالب وافل یک طرفه باعث حذف تیرچه و بلوک و گچ و خاک میشود به همین دلیل  وزن بار مرده سازه کاهش می یابد.
  • قیمت یونولیت سقفی به دلیل افزایش قیمت بی رویه پلی استایرن به مبلغ 80 هزار تومان به فروش میرسد ولی امروزه کارفرمایان به مبلغ 430 هزارتومان خریداری می کنند. جهت جایگزین یونولیت سقفی ، خرید و استفاده از قالب وافل یک طرفه است که شرکت سهند سازه بتن قالب وافل یک طرفه در ابعاد دو متر و عرض 65سانتی متری را تولید می کند به مبلغ 871 هزار تومان به فروش میرساند. که این تورم قیمت کاملابه سود و به صرفه کارفرما است.

سهند سازه برترین تولید کننده قالب سقف وافل :

سقف وافل به دلیل مزیت های اقتصادی و فنی کاربرد زیادی در صنعت ساختمان دارد. در حال حاظر شرکت های زیادی هستند که قالب وافل تولید می کنند و سعی می کنند محصولات خود را بهترین و با کیفیت ترین معرفی کنند. از جمله برترین شرکت های تولیدی قالب وافل شرکت سهند سازه بتن است که توانسته بهترین قالب وافل را با بهترین جنس ، و بهترین کیفیت و متریال در ابعاد مختلف به بازار عرضه می کند. اولین و مهم ترین گام در تولید قالب وافل استفاده از جدیدترین دستگاه به روز دنیا است که بتواند محصولات وافل با کیفیتی تولید کند. دومین گام شناخت بازار هدف و قیمت مناسب است که شرکت تولید کننده باید به درستی آن را بشناسد.